Rekuperacja – co to jest?
26 lutego 2018
Kanały wentylacyjne sztywne
6 marca 2018
Pokaż wszystkie

Rekuperator – jak to jest zrobione?

Centrale wentylacyjne przystosowane na potrzeby budownictwa jednorodzinnego zapewniają stałą wymianę powietrza wraz z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Na rynku mamy dostępne kilka rodzaji i modeli urządzeń, różniących się przedewszystkim wymiennikami oraz jakością i standardem wykonania, jednak wszystkie składają się z następujących elementów:

Wymiennik Ciepła – to tu powietrze wywiewane z budynku mija się z powietrzem nawiewanym, któremu przekazuje ciepło. Może mieć konstrukcje przeciwprądowa, krzyżową, obrotową. Pamiętajmy by, wykazywał on dużą sprawność odzysku ciepła.

Obudowa – dobre rekuperatory cechuje solidną obudową z izolacją, która ogranicza straty ciepła z urządzenia oraz izoluje akustycznie.

Filtry – Znajdują się one przy wentylatorze wywiewnym i nawiewnym, zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i pozwalają się nam cieszyć czystym i zdrowym powietrzem w pomieszczeniach.

Wentylatory – wywiewny oraz nawiewny, są odpowiedzialne za ruch powietrza, wyróżniamy dwa typy na prąd zmienny oraz stały, te drugie uważane są za bardziej energooszczędne.

Sterownik – umożliwia nam pełną kontrolę nad funkcjonowaniem systemu. Realizuje zadany program – ilość przepływającego powietrza, temperature, w niektórych przypadkach wilgotność, oraz kontrola stanu filtrów.

Pozostałe podzespoły takie jak by-pass, nagrzewnica, czy systemy anty-zamrożeniowe, czujniki temperatury, czujnik zabrudzenia filtrów mają za zadanie usprawnić pracę urządzenia oraz kontrole nad systemem