Rekuperacja – co to jest?
26 lutego 2018
Kanały wentylacyjne sztywne
6 marca 2018
Pokaż wszystkie

Rekuperator – jak to jest zrobione?

Centrale wentylacyjne przystosowane na potrzeby budownictwa jednorodzinnego zapewniają stałą wymianę powietrza wraz z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Na rynku mamy dostępne kilka rodzaji i modeli urządzeń, różniących się przedewszystkim wymiennikami oraz jakością i standardem wykonania, jednak wszystkie składają się z następujących elementów:

 

Wymiennik Ciepła – to tu powietrze wywiewane z budynku mija się z powietrzem nawiewanym, któremu przekazuje ciepło. Może mieć konstrukcje przeciwprądowa, krzyżową, obrotową. Pamiętajmy by, wykazywał on dużą sprawność odzysku ciepła.

Obudowa – dobre rekuperatory cechuje solidną obudową z izolacją, która ogranicza straty ciepła z urządzenia oraz izoluje akustycznie.

Filtry – Znajdują się one przy wentylatorze wywiewnym i nawiewnym, zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i pozwalają się nam cieszyć czystym i zdrowym powietrzem w pomieszczeniach.

Wentylatory – wywiewny oraz nawiewny, są odpowiedzialne za ruch powietrza, wyróżniamy dwa typy na prąd zmienny oraz stały, te drugie uważane są za bardziej energooszczędne.

Sterownik – umożliwia nam pełną kontrolę nad funkcjonowaniem systemu. Realizuje zadany program – ilość przepływającego powietrza, temperature, w niektórych przypadkach wilgotność, oraz kontrola stanu filtrów.

Pozostałe podzespoły takie jak by-pass, nagrzewnica, czy systemy anty-zamrożeniowe, czujniki temperatury, czujnik zabrudzenia filtrów mają za zadanie usprawnić pracę urządzenia oraz kontrole nad systemem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *