Klimatyzacje

Dla wyjaśnienia klimatyzacja jest w pewnym sensie procesem obróbki powietrza. Powietrze dostarczane do pomieszczeń poddawane jest zabiegom technicznym w rezultacie zapewniającym odpowiednią temperaturę i wilgotność. Najczęściej kojarzona jest z chłodzeniem, niewątpliwie jednak może służyć również do ogrzewania czy oczyszczania powietrza oraz jego jonizacji. W związku z tym wszystko zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na urządzenie.

Warto wiedzieć

Pomiędzy wiatrakami a splitami czyli jak działa klimatyzator przenośny

Żar leje się z nieba, upał doskwiera, a Ty siedzisz przed wentylatorem z pobliskiego marketu, próbując, choć odrobinę wpłynąć na klimat w pomieszczeniu. Niestety, zakupione mieszkanie znajduję się w zabytkowej kamienicy i nie ma możliwości ingerencji w zdobioną fasadę? Mieszkanie jest wynajęte i nie chcesz zostawiać właścicielowi bonusu w postaci klimatyzacji? A może twój problem nie dotyczy domu lecz twojego biura lub pracowni gdzie klasyczny wentylator niekoniecznie się sprawdzi choćby ze względów estetycznych a klimatyzacja pokojowa typu split to wciąż zbyt duży koszt? Na szczęście na rynku od kilku dobrych lat mamy alternatywę pomiędzy wiatrakami a splitami! Chodzi o klimatyzatory przenośne! Jak działają takie jednostki i czy rzeczywiście chłodzą?

1. Jak działa klimatyzator przenośny?

Działanie klimatyzatora przenośnego odpowiada działaniu naszej domowej lodówki. Lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je do otoczenia, natomiast klimatyzator przenośny ciepło z otoczenia w którym się znajduję przekazuje na zewnątrz. Charakterystyczne dla klimatyzatora przenośnego jest to, że w jednej obudowie skupia elementy odpowiadające za odbieranie i oddawanie ciepła. Działanie jego  polega na wspólnej pracy wymienników i wymuszaniu przepływu powietrza wokół nich – w parowniku następuje odbiór ciepła poprzez czynnik roboczy, który następnie oddaje ciepło w skraplaczu. Klimatyzatory przenośne w przeciwieństwie do klimatyzatorów typu split, wyposażone są w skraplacz wewnątrz obudowy oraz elastyczną rurę odprowadzającą gorące powietrze z pomieszczenia na zewnątrz budynku.

2. Jak odprowadzić ciepło z klimatyzatora przenośnego?

Odprowadzenie ciepła z klimatyzatora przenośnego wymaga podłączenia kanału wylotowego np. do kanału wentylacyjnego, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości w danym pomieszczeniu, wystarczy zakupić specjalnie do tego przygotowana uszczelkę do okna. Uszczelka posiada prosty montaż na rzepy i stanowi wystarczającą  barierę dla ciepłego powietrza oraz insektów. Część producentów zaopatruje swoje urządzenia w spłaszczoną końcówkę na rurę, jednak jej wyprowadzenie poza budynek wiąże się z uchyleniem okna, co niekorzystnie wpływa na efekt chłodzenia.

3. Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, warto skupić się w pierwszej kolejności nad odpowiednią mocą urządzenia. Przyjmuje się, że do schłodzenia 10 m2 pomieszczenia potrzeba urządzenia o mocy 1 kW. Jednak dotyczy to pomieszczeń z dobra izolacją oraz tych, które nie są narażone bezpośrednio na duże zyski słoneczne, dlatego warto w tej kwestii pozostawić dobór specjaliście lub posłużyć się do tego ogólnodostępnymi kalkulatorami mocy chłodniczej. W przypadku ogrzewania pomieszczeń klimatyzatorem przenośnym zwróćmy też uwagę na moc grzewczą danego modelu, gdyż nie zawsze jest ona taka sama jak moc chłodnicza. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak:

– Wydajność – Wydajność klimatyzatora przenośnego uzależniona jest od przepływu powietrza, im szybszy przepływ powietrza, tym szybciej będziemy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

– Mobilność – W przypadku klimatyzatora przenośnego, jak sama nazwa wskazuje mamy możliwość jego przenoszenia, jednak z uwagi na wagę urządzenia warto wybrać urządzenia wyposażone w obrotowe kółka, dzięki którym z łatwością przemieścimy urządzenie dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy.

– Hałas – Głośność klimatyzatora w dużej mierze uzależniona jest od tempa pracy wentylatora, której może towarzyszyć hałas sięgający nawet 50 dB., dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać urządzenie o jak najniższych parametrach natężenia dźwięku. Dla osób wrażliwych i tych, którym zależy na chłodzeniu w nocy, polecamy urządzenia wyposażone w tryb nocny, który pozwoli obniżyć hałas pracy urządzenia nawet do 35 dB.

– Skropliny – W przypadku klimatyzatora przenośnego konieczne jest ręczne opróżnianie pojemnika z odpływającym kondensatem, warto w tym przypadku wyszukać urządzenia z funkcją automatycznego odparowania gdzie część skroplin odparowywana jest razem z ciepłym powietrzem, co pozwoli zredukować do minimum konieczność opróżniania urządzenia.

– Pobór mocy – Klimatyzatory przenośne są urządzeniami prądolubnymi a ich wydajność jest mniejsza od klimatyzatorów montowanych na stałe, dlatego warto zwrócić uwagę, jaka klasę energetyczną posiadają poszczególne urządzenia. Ze względu na czas pracy warto wybierać klimatyzatory należące do klas energetycznej A i wyższej, a także z dobrym stosunkiem wydajności co do ilości pochłanianej przez niego energii.

– Funkcje dodatkowe – Cena klimatyzatorów przenośnych w głównej mierze uzależniona jest od wyposażenia w dodatkowe funkcje, dlatego warto zwrócić uwagę, co dany producent ma dla nas do zaoferowania prócz mocy chłodniczej urządzenia. Do najbardziej pożądanych funkcji należą szeroki kat nawiewu, pamięć auto restartu, oraz programator czasowy, praktycznym wyborem będzie też urządzenie z możliwością sterowania za pomocą pilota.

4. Zalety klimatyzatora przenośnego?

– Cena – są znacznie tańsze od jednostek typu Split których cena zazwyczaj obejmuje montaż urządzeń
– Mobilność – za pomocą jednego urządzenia możemy chłodzić kilka pomieszczeń
– Prosty montaż – wystarczy zamówić, rozpakować i nacisnąć ON

5. Wady klimatyzatora przenośnego?

– Hałas – dla osób wrażliwych może być uciążliwy, jednak wysoka temperatura jest bardziej mecząca
– Odprowadzenie ciepłego powietrza – konieczność zakupu specjalnych uszczelek do okna
– Skropliny – w przypadku dłuższej pracy urządzenia, zbyt mały pojemnik może się przelać

Podsumowanie

Klimatyzatory przenośny to świetne rozwiązanie wszędzie tam gdzie nie mamy możliwości zastosowania klimatyzatorów standardowych. Idealnie sprawdzą się w wynajmowanych pomieszczeniach, gdzie ze względu na wiążące nas umowy nie mamy możliwości montażu jednostki typu split. To także świetnie rozwiązanie do biur zamkniętych gdzie montaż klimatyzacji do poszczególnych pomieszczeń staje się kosztownym zakupem. Możliwość natychmiastowego użytkowania po zakupie bez dodatkowych ingerencji w budynek oraz oczekiwania na montaż powoduje, że klimatyzatory przenośne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Rosnąca jakość i wydajność w stosunku do ceny zakupu plasuje je do najchętniej wybieranych urządzeń regulujących klimat pomieszczeń.

Serwis klimatyzacji

Nadejście lata a wraz z nim temperatur przekraczających 30 stopni sprawia, że ciężko nam wytrzymać w przegrzanych pomieszczeniach, nie mówiąc już o wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Nic więc dziwnego, iż posiadanie klimatyzacji z roku na rok zyskuje na popularności. Przyczynia się do tego coraz to większa dostępność sprzętu przeznaczonego do klimatyzowania pomieszczeń za sprawą malejących kosztów urządzeń, oraz samego montażu. Komfort, jaki zapewnia nam klimatyzacja, nie jest jednak dany raz na zawsze. Warto pamiętać, że prawidłowe zamontowanie klimatyzacji nie kończy czynności, jakie powinny być wykonywane dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu, warto odpowiednio o nią dbać i regularnie przeglądać. Początek wiosny to najlepszy moment na jej przygotowanie przed sezonem.

Dlaczego wykonywanie regularnych przeglądów klimatyzacji jest tak ważne?

Wykonywanie regularnych przeglądów w tym, czyszczenia i dezynfekcji, instalacji klimatyzacji poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach oraz likwiduje osiadły w klimatyzatorze pył, kurz i bakterie, które mogą być przyczyną chorób i infekcji dróg oddechowych, ponadto ogranicza ryzyko awarii i konieczności wzywania serwisu w szczycie sezonu.
Systematyczne przeprowadzanie przeglądów klimatyzatorów wpływa pozytywnie na niskie zużycie energii. Opory powietrza w mocno zabrudzonym klimatyzatorze wymuszają szybsze obroty wentylatora a czujniki znajdujące się w urządzeniu nie są w stanie prawidłowo odczytać temperatury powietrza.

Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Przegląd instalacji klimatyzacji oraz urządzeń odpowiedzialnych za chłodzenie należy wykonywać minimum dwa razy do roku. Pierwszy serwis powinno wykonać się przed sezonem letnim, drugi przed sezonem jesienno zimowym, jeśli zamierzamy urządzeniem dogrzewać. Ekstremalne temperatury panujące w ciągu wiosny i lata mogą doprowadzić do awarii klimatyzatora. Niestety konieczność ich naprawy podczas upałów jest dużym wyzwaniem ponieważ ciężko umówić się wtedy na przyjazd serwisu klimatyzacji. Dlatego warto zrobić to już z początkiem wiosny.

Jakie czynności obejmuje serwis klimatyzacji?

  • oględziny obudowy urządzeń
  • oględziny elementów elektrycznych systemu (szczególnie połączeń elektrycznych)
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
  • sprawdzenie ciśnienia podczas pracy urządzeń w trakcie ssania i tłoczenia
  • w przypadku ubytku uzupełnienie czynnika chłodzącego
  • przegląd układu odprowadzania skroplin
  • czyszczenie filtrów powietrza w jednostkach ściennych i wymiana filtrów w urządzeniach kanałowych
  • czyszczenie parownika oraz skraplacza

Jak najlepiej wykonać przegląd instalacji klimatyzacji?

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją serwisowania klimatyzacji jest serwis wykonywany przez firmy, które na co dzień specjalizują się w montażu oraz serwisie klimatyzatorów. Pozwala to do minimum ograniczyć konieczność osobistej ingerencji w układ wentylacyjny i klimatyzacyjny. Fachowcy, w ramach powierzonej im do wykonania usługi, sami wykonują wszystkie czynności serwisowe. Dlatego nie angażują w żaden sposób zleceniodawcy, chociażby w zakup środków czyszczących, bakteriobójczych i dezynfekujących, które wykorzystują do serwisowania.

Jak samodzielnie zadbać o klimatyzacje?

Na co dzień warto samemu zadbać o instalacje klimatyzacji. Prosty serwis polega na zdemontowaniu demontowalnych części klimatyzatora i innych elementów osłonowych. Następnie z wnętrza klimatyzatora usuwamy zalegające tam resztki kondensatu połączonego z kurzem. Ponieważ taka mieszanka powodować może różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne u alergików lub wydzielania się z wnętrza klimatyzatora niepożądanych zapachów. Warto zwrócić uwagę na filtry, większość urządzeń posiada sygnalizacje zabrudzenia filtra. Kontrole filtra należy przeprowadzać co około 3 tygodnie. Najczęściej montowanymi filtrami w urządzeniu są filtry wielorazowego użytku. Należy je odkurzyć lub przepłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem neutralnego detergentu. W przypadku filtrów jednorazowych konieczna będzie ich całkowita wymiana.

5 cech dobrego klimatyzatora

Jeśli wybór klimatyzatora jest jeszcze przed wami, to zajrzyjcie na naszego bloga! Przedstawimy wam 5 cech dobrego klimatyzatora!

1. Odpowiednia moc urządzenia

Kluczową cechą odpowiedzialną za efektywne chłodzenie jest odpowiednio dobrana moc urządzenia. Moc urządzenia w przypadku klimatyzacji jest jej najważniejszym parametrem technicznym, decydującym o tym, jak dużą powierzchnię za pomocą danej jednostki będziemy w stanie schłodzić. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1m3 powietrza potrzebujemy 0,050 kW mocy chłodniczej, jednak jest to też uzależnione od stopnia nasłonecznienia czy tez ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli poszukujemy sprzętu wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę czy moc grzewcza urządzenia jest zbliżona do jego mocy chłodniczej.

2. Niski poziom hałasu

Poziom głośności jednostek wewnętrznych jest najczęściej pomijanym przez klientów parametrem. Jeśli jednak decydujemy się na montaż urządzenia w miejscu gdzie na co dzień spędzamy najwięcej czasu, śpimy lub też pracujemy, ważną kwestią jest głośność pracy jednostki wewnętrznej. Wybierając urządzenie warto zapoznać się z danymi umieszczonymi przez producenta w karcie katalogowej. Poziom hałasu generowany przez klimatyzator wyrażany jest w dB i powinna być to wartość jak najniższa.

3. Sterowanie

Instalując klimatyzacje warto wybrać urządzenie z rozbudowanymi możliwościami sterowania jednostką. Urządzenia w standardzie posiadają piloty bezprzewodowe, jednak z doświadczenia życiowego wiemy, że piloty i klucze są to najczęściej szukane przez nas przedmioty. Warto zastanowić się nad urządzeniem z wbudowanym modułem Wi-Fi, który przy użyciu smartfona pozwoli nam sterować klimatyzacją z dowolnego miejsca w domu.

4. Niskie zużycie energii

Najczęściej powtarzanym mitem dotyczącym instalacji klimatyzacji jest jej duże zużycie energii. Szukając urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Najwyższą dostępną klasą dla urządzeń najbardziej efektywnych jest klasa A+++ . Im wyższa klasa sprawności tym mniej energii zużyje urządzenie. Klimatyzatory posiadające tryb ekonomiczny potrafią ograniczyć zużycie energii nawet o 60 %.

5. Funkcje dodatkowe

Dobry klimatyzator powinien być urządzeniem uniwersalnym posiadającym dodatkowe funkcje wpływające na wygodę użytkowników. Nowoczesne jednostki mogą pełnić funkcje nie tylko chłodzące i grzewcze ale potrafią zastąpić urządzenia takie jak osuszacze i nawilżacze powietrza. Najpopularniejszymi a zarazem najbardziej przydatnymi funkcjami są np. timer pozwalający zaprogramować prace urządzenia, czy też tryb automatyczny, który monitoruje pomieszczenie i dostosowuje ustawienia do warunków w nim panujących biorąc pod uwagę miedzy innymi ilość osób znajdujących się w pomieszczeniu jak również w których miejscach one przebywają tak aby dostosować kierunek strumienia schłodzonego powietrza.

Wybrane produkty

Dostawa i montaż urządzeń

Dowolna treść opisowa zajawka

CZYTAJ WIĘCEJ

Sprzedaż urządzeń i akcesoriów

Dowolna treść opisowa zajawka

CZYTAJ WIĘCEJ

comfo-pompy-ciepła

Doradztwo techniczne

Dowolna treść opisowa zajawka

CZYTAJ WIĘCEJ

Nie wiesz od czego zacząć przy wyborze urządzenia?

Doradcy techniczno-handlowi są do Twojej dyspozycji, biuro czynne w dni robocze od 8:00 do 16:00.

BIEŻĄCA OFERTA

Katalogi produktowe

Wybierz interesujący Cię katalog, pliki PDF do pobrania.
Umów spotkanie