About the project

Montaż Pompy Ciepła

DATA: 2021

MIEJSCOWOŚĆ: Zielona Góra, Słone

Jaka pompa ciepła do domu 100 m?

Parterowy dom z poddaszem nieużytkowym zasila pompa ciepła o mocy 5 kW. Czy Powietrzna pompa ciepła Panasonic KIT-ADC05JE5 dysponuje wystarczającą mocą aby zapewnić ciepło i ciepłą wodę dla 4 osobowej rodziny? Oczywiście, że tak! Należy trzymać się tylko kilku ważnych zasad.

Jaka izolacja przy pompie ciepła?

Dom został wyposażony w instalacje ogrzewania podłogowego, które zostało zaprojektowane i wykonane specjalnie pod zasilanie pompą ciepła. Powietrzna pompa ciepła jest źródłem niskotemperaturowym i taką jest też instalacja „podłogówki”. Dzięki temu pompa ciepła i „podłogówka” żyją w swoistej symbiozie. 5 kilowatowa pompa ciepła nie dysponuje wielką mocą, ale też podłogówka nie wymaga wiele. Izolacja termiczna ścian została wykonana ze styropianu o grubości 20 cm. Inwestor zadbał aby taka sama warstwa styropianu znalazła się pod posadzką. Na połaci dachowej zastosowano ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 20 cm. Obowiązkowe są oczywiście okna 3 szybowe o współczynniku nie większym niż 0,9 W/ (m2K).

pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblok

Czy 5 kW wystarczy także przy temperaturach ujemnych?

Ponieważ tak doizolowany dom nie wymaga więcej ciepła jak 30 W/m2 z powodzeniem można by w nim zastosować pompę o mocy 3 kW! Z jednym tylko ale… Moc pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Według danych katalogowych jednostki WH-UD05JE5 (jednostka zewnętrzna zestawu) jej wydajność grzewcza przy temperaturze zewnętrzne j -7 st. C i temp. wody grzewczej 55 st. C spada do 3,55 kW. Taka moc w skrajnych przypadkach mogłaby być niewystarczająca. Przeciwnicy pomp ciepła w tym miejscu zacierają ręce. Niepotrzebnie!

Grzałka zapasowa

Każda pompa ciepła jest wyposażona w grzałkę, która na właśnie taki wypadek może lecz nie musi wspomagać pracę agregatu. Zakładając, że w omawianym przypadku zapotrzebowanie budynku wynosi 3 kW a temperatura zewnętrza spadła do – 18 st. (II strefa klimatyczna) to moc agregatu przy tej temperaturze zewnętrznej i zapotrzebowaniu na wodę grzewczą o temp. 35 st. C (ogrzewanie) wynosi 4 kW! Wydajność przy tych samych warunkach zewnętrznych i zapotrzebowaniu na wodę grzewczą 45 st. C (np. ciepła woda użytkowa) pompa ciepła Panasonic KIT-ADC05JE5 wytwarza 3,5 kW. W pierwszym przypadku to 1,5 kW więcej niż potrzebujemy w drugim 0,5 kW zapasu! Dodatkowo w każdym z tych przypadków dysponujemy 3 kW zapasem mocy w postaci grzałki.

Czy pompa ciepła przy temperaturach ujemnych włącza grzałkę?

Większość urządzeń marki Panasonic montowanych przez firmę Comfo jest podłączonych do usługi Aquarea Smart Cloud. Dzięki możliwości rejestracji najważniejszych parametrów pracy urządzeń technicy z firmy Comfo mają możliwość weryfikacji zarówno poprawności pracy urządzenia jak i rejestracji zużycia energii elektrycznej. W omawianym przypadku podczas ostatnich mroźnych dni (luty 2021 r.) grzałka włączyła się 0 razy!

20210114_153207
20210114_153142
Zielona góra_montaż_pompa ciepła_Lubskie
Umów spotkanie