Porady

Czy pompa ciepła nadal się opłaca?

Kiedy zaczynasz budowę domu, stajesz przed wyborem sposobu ogrzewania. Godzinami przeglądasz fora, grupy i dyskusje. Jakie ogrzewanie do domu? Gaz czy pompa? Pompa czy piec? Czy pompa ciepła się opłaca? Ile kosztuje pompa ciepła? Czy pompa ciepła się zwróci? Ile prądu zużywa pompa ciepła? Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Liczysz, googlasz i ciągle nie wiesz, co wybrać.

Nie ma sensu się męczyć, my ci wszystko wyjaśnimy!

Gaz, węgiel czy pompa?

Jak jest teraz, wszyscy wiemy – ceny gazu i węgla jak z kosmosu, a do tego problem ze zdobyciem węgla. Odpowiedz więc sobie na jedno pytanie – czy chcesz być zależny od kaprysów energetycznych potentatów? Zakładamy, że nie. I to jest już pierwszy punkt, który przemawia za wyborem pompy ciepła. Pompa ciepła pozyskuje energię z gruntu, wody lub powietrza, nie trzeba więc martwić się o ceny i dostępność opału. Jak niemal wszystkie urządzenia grzewcze zasilana jest co prawda energią elektryczną, ale do pracy potrzebuje niewielkiej dostawy prądu.

Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

Tak! Powiemy więcej – ogrzeje nie tylko dom, ale i wodę!

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Czy pompa ciepła się opłaca? Zróbmy szacunkowe obliczenia. Załóżmy, że masz nowo wybudowany dom ok. 180 m2 i czteroosobową rodzinę. Zastosowaliście ogrzewanie podłogowe i rekuperację, dom jest dobrze zaizolowany.

  • Roczne zużycie prądu na ogrzewanie domu i wody (!) przez pompę ciepła wyniesie 2500 – 3000 kWh.
  • Za 2000 kWh zapłacisz niższą stawkę średnio ok. 0,77 groszy, czyli 1540 zł.  Za każdą 1 kWh powyżej 2000 kWh zapłacisz 0,85 groszy.
  • W przypadku zużycia 2500 kWh zapłacisz więc 1965 zł, czyli 163,75 zł miesięcznie.
  • W przypadku zużycia 3000 kWh  zapłacisz więc 2390 zł, czyli 199,16 zł miesięcznie.

Jednym słowem za ogrzewanie domu i wody w skali roku zapłacisz mniej więcej tyle, co osoby mieszkające w blokach na około 65 m2! Komfort cieplny też masz taki sam.

Wciąż masz wątpliwości? 😉

Czy pompa ciepła się opłaca?

Kolejny raz TAK!

Całkowity koszt inwestycji w pompę ciepła wyniesie obecnie od 25 000 do 45 000 zł. Owszem, wydatki inwestycyjne na system z pompą ciepła w najgorszym wypadku będą o 10 000 zł do 20 000 zł wyższe niż instalacja gazowa, ale dzięki oszczędnościach na eksploatacji mogą zwrócić się już po 5 – 6 latach. Co ważne – możesz uzyskać zwrot części kosztów z pomocowych programów rządowych.

Lepszy gaz czy pompa?

Pompa ciepła jest niemal bezobsługowa, można nią sterować zdalnie nawet poza domem. Pompa ciepła nie potrzebuje komina, więc nie trzeba pamiętać później o jego przeglądzie. Nie musisz martwić się miejscem do przechowywania opału, ani uzupełnianiem zapasów. W wielu rejonach Polski jest problem z uzyskaniem zgody na przyłącze gazu, a doprowadzenie go pod dom to także spory wydatek. Z kolei działki znajdujące się z dala od dużych miast często nie posiadają w ogóle przyłącza gazowego, za to dociera tam prąd. A gdzie prąd, tam możesz zamontować pompę ciepła!

Czy pompa ciepła chłodzi?

Pompa ciepła zimą grzeje, a latem może chłodzić. Odbiera ciepło i funkcjonuje jak klimatyzator. Posiadając pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe z funkcją chłodzenia nie musisz już instalować klimatyzacji. Warto o tym pamiętać na etapie planowania podłogówki.

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Kolejny raz TAK! Pompa ciepła nie niszczy środowiska, ponieważ nie emituje żadnych spalin, korzysta z odnawialnych źródeł energii. Co prawda energia elektryczna, która napędza pompę, wciąż jest produkowana z węgla, ale aż 75 % energii potrzebnej do ogrzania budynku lub przygotowania ciepłej wody użytkowej pochodzi ze środowiska naturalnego, a tylko 25 % z sieci elektrycznej.

Czy pompa ciepła jest głośna?

To kwestia indywidualnych odczuć, wyboru rodzaju pompy oraz jej umiejscowienia.

Ogólnie można powiedzieć, że połowa pomp ciepła mieści się w przedziale od 40 do 60 dB(A), a druga połowa 60-70 dB(A). Im niższa moc pompy, tym pompa jest bardziej cicha, dlatego pompy ciepła o mocy kilku kW przeznaczone są do małych domów, gęstej zabudowy, „szeregówek” lub modernizowanych budynków.

Najbardziej ciche są pompy typu monoblok lub pompy typu split z obiegiem glikolowym. Jeśli twój dom będzie nieduży to pompa ciepła typu monoblok jest lepszym wyborem. Jeśli zdecydujesz się na pompę typu split, której jedna jednostka mieści się przecież w budynku, to już na etapie wyboru projektu warto zwrócić uwagę, żeby pompa wraz ze współpracującą instalacją była jak najdalej od sypialni. Może ona się znaleźć w piwnicy, holu, pomieszczeniu gospodarczym, czy nawet w schowku pod schodami albo części strychu.

Czy są dofinansowania na pompę ciepła?

Tak! Co prawda Polska jest jeszcze daleko w tyle za większością krajów zachodnich, w których czasami można liczyć nawet i nawet na 100 % zwrot kosztów, ale jednak w naszej kieszeni może zostać nawet i 30 000, jeśli zdecydujemy się na połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki lub od 7000 do 25 000 w przypadku inwestycji w samą pompę ciepła. Dofinansowanie można dostać zarówno do nowo budowanych budynków, jak i modernizowanych starych.

Poniżej przedstawiamy możliwe dofinansowania.

Czyste Powietrze

Program dopłat dla budynków wymagających termomodernizacji.W ramach I programu maksymalne dofinansowanie inwestycji w pompę ciepła wraz z fotowoltaiką wynosi 30 000 zł, bez fotowoltaiki 25 000 zł. Dwie inne części programu umożliwiają pozyskanie    do 37 000 zł i do 47 000 zł (dotacja z prefinansowaniem) dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz 69 000 zł i 79 000 zł (dotacja z prefinansowaniem) dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Więcej informacji: czystepowietrze.gov.pl

Moje Ciepło

Program dopłat na zakup i montaż pompy ciepła w nowych domach, o podwyższonej klasie energetycznej. Dotacje na pompy ciepła mogą pokryć do 30 % kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 %. Dopłaty mieszczą się w przedziale od 7000 (dla powietrznej pompy ciepła) do 21 000 zł (dla gruntowej).

Więcej informacji: mojecieplo.gov.pl

Ciepłe Mieszkanie

Beneficjentami programu mają być gminy, ale odbiorcami końcowymi osoby fizyczne – właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dopłaty na termomodernizację mieszkania ma zależeć od poziomu dochodów. Podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30 % kosztów inwestycji (nie więcej niż 15 000 zł),   dla osób o niższych dochodach – do 60 % (do 25 000 zł), dla najuboższych – do 90 % (do 37 500 zł).

Więcej informacji: czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie

Podsumowując – montaż pompy ciepła to nadal bardzo korzystny wybór. Ten wybór jest dobry nie tylko dla nas jako użytkowników, ale także i dla środowiska.

Nieprzekonanych zapraszamy do przeczytania innych wpisów na naszym blogu:

czy-pompa-ciepła-się-opłacaczy-pompa-ciepła-się-opłacaczy-pompa-ciepła-się-opłacaczy-pompa-ciepła-się-opłacaczy-pompa-ciepła-się-opłacaczy-pompa-ciepła-się-opłaca

Umów spotkanie