Porady Porady Rekuperacja

Kiedy powinniśmy zdecydować się na rekuperację

kiedy zdecydować się na rekuperacje zielona góra blog

Kiedy powinniśmy zdecydować się na rekuperację?

Odpowiedz na to pytanie, może być tylko jedna – Jak najwcześniej! W najlepszej sytuacji jesteśmy w momencie, kiedy nasz projekt znajduje się jeszcze na desce kreślarskiej. Podjęcie decyzji o montażu rekuperacji na etapie projektu pozwala na pełną dowolność w prowadzeniu kanałów oraz umiejscowienia anemostatów. W przypadku stropów prefabrykowanych mamy możliwość zamówienia już z gotowymi przepustami, a w tych wykonywanych monolitycznie możemy sami je przygotować.

Rekuperacja – obniżanie kosztów

Na tym etapie warto też podjąć decyzje o sparowaniu naszej instalacji wentylacji mechanicznej z instalacją gruntowego wymiennika ciepła – da nam to możliwość wykonania potrzebnych przepustów przez ławy fundamentowe. Wczesne podjęcia decyzji pozwoli na wprowadzenie koniecznych zmian w projekcie, jeśli połączymy nasz system rekuperacji z ogrzewaniem domu pompą ciepła, możemy całkowicie zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych oraz spalinowych, których koszty wykonania, oraz obróbki sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku braku miejsca na poprowadzenie kanałów mamy jeszcze możliwość podniesienia ścianek kolankowych lub przesuniecie ścianek, tak by nie wykonywać specjalnej zabudowy.

Rekuperacja a stan surowy budynku

Co w przypadku kiedy mamy już stan surowy? Tu musimy się liczyć z tym, że pieniądze wydane na budowę kominów wentylacyjnych zostały wyrzucone w błoto. Jednak pozostawia nam to jeszcze dość sporą swobodę w planowaniu instalacji. Różnorodność wśród kształtów kanałów dostępnych na rynku pozwala na dopasowanie ich do zastanych warunków architektonicznych. Jedynym problematycznym momentem w montażu systemu wentylacji mechanicznej jest kiedy budynek jest już wykończony. W takim przypadku musimy liczyć się z gruntownym remontem lub koniecznością wykonania miejscowej zabudowy kanałów.

Umów spotkanie