Porady

Jak się cieszyć latem

jak działa klimatyzacja zielona góra blog

Jak działa klimatyzacja?  

Klimatyzatory są urządzeniami których zasada działania jest analogiczna do zasady działania lodówek. Składają się z parownika, skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Czynnik roboczy odbiera ciepło z pomieszczeń w parowniku, by następnie w skraplaczu oddać je do otoczenia zewnętrznego poza budynek. Sprężarka wraz z zaworem umożliwia czynnikowi, przejście z fazy ciekłej w fazę gazową schładzając przy tym powietrze. 

Jakie są rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku?  

Największym powodzeniem wśród użytkowników domowych cieszą się urządzenia w systemie split, które składają się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz systemy multisplit gdzie do jednego urządzenia zewnętrznego mamy możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych. Wśród klimatyzatorów split możemy wyróżnić jednostki do zamontowania na ścianie, suficie w kanale wentylacyjnym lub ewentualnie stojące przyścienne czy wiszące przysufitowe. 

Kiedy powinniśmy się zdecydować na klimatyzację? 

Klimatyzacja z powodzeniem może być stosowana nawet w budynkach już wykończonych, nie wymaga ona przerabiania wykonanej już instalacji i niszczenia sufitów czy podłóg. Jeśli jednak w planach mamy montaż bardziej rozbudowanego systemu lub klimatyzatora kałowego, warto zaplanować instalacje już na początku inwestycji lub przy generalnym remoncie. 

Wady i zalety klimatyzacji  

Zalety: 

  • Pełna regulacja temperatury w pomieszczeniu w bardzo krótkim czasie. 
  • Regulacja wilgotności. 
  • Oczyszczanie oraz jonizacja powietrza.  
  • Cicha praca nowoczesnych urządzeń 
  • Nowoczesne urządzenia rozwiązują problem rozwoju grzybów i pleśni 

Wady:  

  • Zbyt wysoka różnica temperatur może mieć wpływ na zdrowie użytkowników 
  • Konieczność wykonywania regularnych przeglądów i czyszczenia  
  • Urządzenie może wysuszać powietrze. 
  • Zimne przeciągi między pomieszczeniami klimatyzowanym. 

Jak dobrać odpowiednie urządzenie? 

Przystępując do zakupu klimatyzatora, należy się zastanowić nad sposobem wykorzystania urządzenia, jego usytuowanie oraz dobór odpowiedniej mocy. Moc urządzenia dobierana jest na podstawie przeznaczenia pomieszczenia, w którym się znajduje, ilości osób, nasłonecznienia oraz obecności w pomieszczeniu dodatkowych źródeł ciepła takich jak np. odbiornik TV czy lodówka. 

Klimatyzatory w przeciwieństwie do innych systemów chłodzących dają nam pełną możliwość sterowania temperaturą oraz strumieniem powietrza w każdym wyposażonym w klimatyzator pomieszczeniu. Jest to nie tylko urządzenie funkcjonalne latem, ale też w porach przejściowych daję możliwość szybkiego dogrzania pomieszczeń bez konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła.  

Umów spotkanie