Porady

Ile kosztuje rekuperacja?

Postaramy się w przystępny sposób odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje rekuperacja. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mimo rosnącej popularności wciąż przez wielu inwestorów postrzegana jest jako zbędny i snobistyczny wydatek. Czy słusznie? Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w naszym budynku, a jej koszt w porównaniu do całkowitych kosztów budowy domu jest znikomy.

Co składa się na koszt instalacji?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje rekuperacja zależy od kilku elementów składowych. Na ostateczną cenę instalacji systemu rekuperacji składa się:

  • projekt,
  • materiały instalacyjne,
  • urządzenia,
  • montaż oraz regulacja systemu.

Jaki jest koszt wykonania projektu?

Koszt wykonania standardowego projektu instalacji rekuperacji oscyluje w granicach 500 zł. Jednak wiele firm przy podpisaniu umowy, zwalnia swoich klientów z kosztów projektowych.

Ile kosztuje instalacja systemu wentylacji mechanicznej?

Głównym czynnikiem decydującym o tym ile kosztuje rekuperacja jest typ budynku. Jego zapotrzebowanie na świeże powietrze, rozległość instalacji oraz sposób prowadzenia kanałów. Dla standardowego domu w zależności od jego wielkości, koszty samej instalacji wynoszą od 7 do nawet 20 tysięcy, w zależności od kubatury budynku. Pamiętajmy, że tylko wysokiej jakości materiały użyte przy montażu instalacji oraz jej poprawne zaprojektowanie zapewnią nam oczekiwany komfort użytkowania.

Ile kosztuje rekuperator?

Sercem każdej instalacji jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Koszty dobrej klasy centrali dla standardowego domku 120 – 150 m2 zaczynają się od 9 000 tysięcy złotych netto. Na cenę urządzenia wpływa jakość wykonania, sprawność odzysku ciepła, wydajność centrali, stopień zautomatyzowania oraz dodatkowe akcesoria, w które chcemy je wyposażyć. Na rynku dostępnych jest sporo central o zróżnicowanych parametrach, a ich ceny zaczynają się już nawet od 2000 tysięcy złotych. Decydując się na centrale niskiej klasy, jest wysoce prawdopodobne, że nie zapewni nam ono nawet dostatecznych parametrów użytkowych.

Wszystkie wymienione koszty mogą wydawać się nam dość wysokie. Pamiętajmy jednak, że świeże powietrze jest wartością bezcenną. Do tego dochodzi komfort użytkowania urządzenia bez obawy o jego działanie.

 

Umów spotkanie