Porady

Jednostka chłodząca Zehnder ComfoCool

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nastawieni jesteśmy na świeże powietrze, jego stałą cyrkulacje oraz korzystny odzysk ciepła. A co jeśli możemy dodać do tego chłodzenie?

Producenci rekuperatorów po spełnieniu podstawowych wymagań postanowili pójść krok naprzód i tak o to powstała jednostka chłodząca. Zehnder ComfoCool to jednostka chłodząca dedykowana do rekuperatora, która pozwoli nam cieszyć się zaletami systemu nawet w słoneczne dni.

Czego potrzebujemy do montażu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem aby stania się szczęśliwym posiadaczem jednostki chłodzącej, jest decyzja o zakupie rekuperatora. Należy zapytać sprzedawcę, czy istnieje możliwość rozbudowy instalacji i jakie wymagania musimy spełnić, by w przyszłości bezproblemowo rozbudować nasz system o dodatkowe elementy. W przypadku jednostki Zehnder ComfoCool, która przeznaczona jest do współpracy z rekuperatorem Zehnder ComfoAir Q600, czyli największą jednostką przeznaczoną dla użytkowników domowych z tej marki, sytuacja jest bardzo prosta ponieważ Zehnder Comfo Cool współpracuje tylko z jednostką o tym wydatku. W przypadku jednostek o mniejszym wydatku, koniecznością będzie przewymiarowany dobór rekuperatora.

Jak działa Zehnder ComfoCool?

Jednostka chłodząca działa na takiej samej zasadzie jak dostępne na rynku klimatyzatory. Z tą różnicą, że klimatyzator chłodzi powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, a jednostka schładza świeże powietrze napływające do budynku.

Czy jednostka chłodzi?

Jednostka chłodząca Zehnder Comfo Cool jest w stanie schłodzić powietrze średnio o 10 stopni. Musimy jednak pamiętać, że na końcową temperaturę w budynku w przypadku chłodzenia z wentylacji mają również wpływ inne czynniki. Takie jak usytuowanie budynku, możliwość zacienienia okien czy też umiejscowienie czerpni.

Zalety Zehnder ComfoCool

  • możliwość chłodzenia wszystkich wentylowanych pomieszczeń,
  • regulacja wilgotności w pomieszczeniu,
  • jedna instalacja do chłodzenia i wentylacji,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych jednostek,
  • automatyczne uruchomienie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana temperatura komfortu,
  • niskie zużycie prądu.

Wady Zehnder ComfoCool

  • dłuższy, niż w przypadku klimatyzacji, czas schłodzenia pomieszczeń
  • mniejsza moc chłodzenia
  • brak możliwości bezpośredniej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

Klimatyzacja czy jednostka chłodząca ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych oczekiwań co do komfortu termicznego w budynku. Należy pamiętać, iż moc jednostki chłodzącej rozkłada się na całą powierzchnię budynku. Natomiast w przypadku klimatyzatora moc rozchodzi się na pomieszczenie, w którym się znajduje. Jednostka chłodząca przy stałej, skrajnie wysokiej, temperaturze dobowej może nie być wystarczającą aby schłodzić cały obiekt. Niższe temperatury można osiągnąć przy zastosowaniu klimatyzacji. Natomiast jest to rozwiązanie kompleksowe i energooszczędne, które zapewnia stały dostęp świeżego powietrza.

Odwiedź nasz ShowRoom i przekonaj się jak sprawdza się to u nas.

Umów spotkanie