Doradztwo techniczne

Przygotuj informacje w zakresie doradztwa technicznego. Dowolne treści do wprowadzenia.

Warto wiedzieć

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić?

W końca przyszła wiosna, więc wielu z nas zabiera się za wiosenne porządki. Wyciągamy z szaf wiosenne kurtki, wymiatamy z kątów brudy, odkurzamy zakamarki, do których nikt nie zaglądał od wielu miesięcy. Na koniec ścieramy kurze, otwieramy okna, wietrzymy i dziwimy się, że już po jednym dniu na półkach znowu osiadł kurz i pyłki roślin. Alergicy kichają i smarkają na potęgę, a astmatycy mają większe problemy z oddychaniem. Co oprócz leków może pomóc? Oczyszczacz powietrza.

PROMOCJE OCZYSZCZACZY POWIETRZA – Rotenso Cleo – tylko 329,80 zł!

Tani oczyszczacz powietrza

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Dobry oczyszczacz posiada wieloetapowy proces filtrowania, który usuwa z powietrza w pomieszczeniach wirusy, bakterie, roztocza, grzyby, pierwotniaki, pyłki i inne alergeny, a nawet nieprzyjemne zapachy. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje nawilżania, sterylizacji powietrza za pomocą promieni UV i jonizacji.  Nie mamy wpływu na jakoś powietrza na zewnątrz, ale możemy zadbać o nie w swoich domach i mieszkaniach.

Dla kogo oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza na pewno sprawdzi się w każdym domu, w którym mieszka alergik albo osoba chorująca na astmę. Przyda się szczególnie w okresie wiosennym, czyli najtrudniejszym czasie dla alergików, bo większość oczyszczaczy przefiltruje powietrze z pyłków, roztoczy, grzybów i innych alergenów. Oczyszczą je także z sierści i kurzu, a każdy właściciel zwierząt wie, ile sierści potrafi fruwać w mieszkaniu, nie tylko w okresie lnienia. Oczyszczacze posiadające funkcję filtrowania pyłów zawieszonych PM2.5, PM10 i PM1 (czyli smogu) powinny stać w każdym domu położonym w silnie zanieczyszczonych rejonach.

PROMOCJE OCZYSZCZACZY POWIETRZA – Rotenso Piura – tylko 751,95

Dobry oczyszczacz powietrza

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Metraż pomieszczeń

Oczyszczacz powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba przede wszystkim dobrać urządzenie do wielkości pomieszczeń. Trzeba tu pamiętać, że każdy oczyszczacz działa najskuteczniej w pomieszczeniu, bez ścian działowych i drzwi, które blokują swobodny przepływ powietrza. Jeśli ustawi się je w jednym pomieszczeniu, to nie oznacza, że oczyści całe mieszkanie. Można je oczywiście przestawiać z pomieszczenia do pomieszczenia, ale nie łudźmy się, że efekt będzie taki jakbyśmy w każdym pomieszczeniu mieli po jednym oczyszczaczu.

Np. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Rotenso® Qube dedykowany jest do 85m2, podczas 1h pracy oczyszczacz skutecznie filtruje aż 420 m³ powietrza oraz nawilża z wydajnością 320 ml/h. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń o mniejszej mocy, które ustawiają w pomieszczeniach, które są najdłużej używane, np. w pokojach dziecięcych, sypialniach.

PROMOCJE OCZYSZCZACZY POWIETRZA – Rotenso Qube – tylko 1 678,95 
Dobry oczyszczacz powietrza
Rodzaj filtrów

Oczyszczacz powietrza składa się z wentylatorów i filtrów. Wentylator zasysa powietrze z otoczenia i przepuszcza je przez  filtry. Najczęściej stosuje się filtry:

Filtr warstwowy – Składa się z warstw gęsto splecionych tkanin lub substancji, na których osadzają się zanieczyszczenia. Dochodzi wówczas do mechanicznego zatrzymania różnych zabrudzeń (węglowych, kurzu, ziemnych, pyłków, zarodników, pyłków roślin). Jest dosyć skuteczny, ale nie wychwytuje lotnych związków organicznych.

HEPA – filtr HEPA złożony jest z cienkich arkuszy z włókna, który przypomina bibułę. Poszczególne włókna ułożone są w taki sposób, że tworzą mikroskopijnej wielkości pory. Ta budowa sprawia, że filtr HEPA jest w stanie przechwycić cząstki różnej wielkości – nawet te mniejsze od 0,3 µm. W związku z tym filtr HEPA jest w stanie usunąć: pyłki, pleśń, sierść zwierząt, zarodniki roztoczy, a nawet pyły zawieszone PM2.5, PM10 i PM1 i bakterie.

Filtr z aktywnym węglem – potrafi efektywnie usuwać formaldehyd, benzen, ksylen, TVOC, dym papierosowy oraz nieprzyjemne zapachy.

Filtr katalityczny usuwa szkodliwe, organiczne związki oraz lotne cząstki formaldehydu ze skutecznością 92,9%.

Filtr antybakteryjny – usuwa drobne cząsteczki, roztocza, zarazki i bakterie.

Filtr elektrostatyczny – wykorzystuje pole elektrostatyczne, dzięki któremu możliwy jest proces separacji wszelkich zjonizowanych zanieczyszczeń.

Promieniowanie UV-C – niszczy wirusy i bakterie

Oczyszczacz Rotenso® Wint dodatkowo sterylizuje powietrze wiązką promieniowania UV, która skutecznie rozkłada elementy organiczne oraz substancje toksyczne.

Dobry oczyszczacz powietrza

Filtr wodny –drobinki kurzu i innych zabrudzeń są zasysane i zatapiane w wodzie. Często wykorzystywany jako nawilżacz powietrza.

Filtr HPP™ – Wykorzystując pole magnetyczne oczyszcza powietrze z wirusów, bakterii, drobnych cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy oraz pleśni.

Filtr SEFF – Łączy w sobie właściwości HEPA, HPP oraz filtrów warstwowych. Cechuje go bardzo wysoka skuteczność i jest polecany alergikom.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Rotenso® Qube posiada 8-etapowy proces filtrowania.

Dobry oczyszczacz powietrza

Im więcej filtrów, tym urządzenie skuteczniej oczyszcza powietrze, ale warto zwrócić uwagę, żeby oczyszczacz zawierał:

  • filtr wstępny,
  • filtr HEPA o klasie co najmniej E11
  • filtr węglowy

Dzięki filtrowi wstępnemu będziemy mieć w domu powietrze wolne od kurzu, sierści zwierząt i pyłków, HEPA usunie części smogu, wirusów, alergenów i pleśni, z kolei filtr węglowy zneutralizuje lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia gazowe oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. Dobrze byłoby, żeby oczyszczacz posiadał również funkcję nawilżania powietrza. Najczęściej funkcja jest realizowana przez matę ewaporacyjną, jej zadaniem jest łączenie suchego powietrza z cząsteczkami wody. Wiele oczyszczaczy posiada również funkcję jonizacji powietrza, za co odpowiada filtr kationowo-anionowy. 

Oczyszczacz powietrza Aero posiada 7 etapów oczyszczania. Oczyszczacz powietrza Cleo C15W posiada 5 etapów oczyszczania i doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach od 10 do 40 m2.

Tani oczyszczacz powietrza
Wielkość i ciężar urządzenia

Jeśli nie planujemy kupić po jednym urządzeniu na każde pomieszczenie i przenosić je między nimi, to warto zwrócić uwagę na jego wagę.

Głośność urządzenia

Wiadomo, że im mniej decybeli, tym bardziej ciche urządzenie. Oczyszczacze powietrza posiadają wentylator, który generuje dźwięk. Odpowiedni poziom głośności podczas snu nie powinien przekraczać 30 dB, natomiast w ciągu dnia – 40 dB.Producenci podają poziom natężenia dźwięku, pomiar wykonywany jest z odległości 1 metra. Najlepiej kupić oczyszczacz powietrza z różnymi trybami pracy, w tym trybem snu (sleep), w sypialni dobrze jest ustawić oczyszczacz 2 m od uszu.

Oczyszczacz powietrza Rotenso® Aero, który mamy w swojej ofercie, podobnie jak inne oczyszczacze Rotenso, posiada tryb snu, podczas którego są zmniejszone obroty wentylatora i wygaszone oświetlenie panelu sterowania. Jednocześnie nadal jest bardzo wydajny i oczyszcza aż 210m3/h powietrza. Aero jest tym trybie pracy właściwie niesłyszalny (tylko 34dB). Tryb cichy i funkcję snu posiada nawet najtańszy w naszej ofercie Oczyszczacz powietrza Cleo C15W.

Dobry oczyszczacz powietrza
Inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Nowoczesne oczyszczacze posiadają tryby, które ułatwiają korzystanie z tych urządzeń.

Kontrola jakości powietrza – to bardzo przydatna, którą oczyszczacz dokonuje automatycznie za pomocą laserowego czujnika. Na wyświetlaczu LED widać informację o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM 2,5 (smog). Dodatkowo o bieżącej jakości powietrza w pomieszczeniu informuje kolor: kolor czerwony to zła jakość, żółty – jakość umiarkowana, niebieski – dobra jakość powietrza, zielony – doskonała jakość powietrza. Taką funkcję posiadają Oczyszczacz powietrza Rotenso® Aero, Oczyszczacz powietrza Rotenso Ione, Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Rotenso® Qube.

Zdalne sterowanie – w obecnych czasach bardzo przydatną funkcją jest niewątpliwie zdalnie sterowanie za pomocą pilota albo smartfona. Taką funkcję posiadają Oczyszczacz Rotenso® Wint (pilot) i Oczyszczacz powietrza Aero (aplikacja do sterowania z smartfona lub tabletu).

Dobry oczyszczacz powietrza

Jonizacja i nawilżanie powietrza – jonizator i nawilżacz powietrza to dwie bardzo popularne funkcje dodatkowe w oczyszczaczach, które wpływają na lepszą jakość powietrza. W trakcie jonizacji zachodzi proces usuwania zarodników pleśni, grzybów i wirusów z otoczenia. Wytwarzają się wtedy jony ujemne, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie wytwarzane m.in. przez urządzenia elektroniczne. To funkcja szczególnie przydatna alergikom, astmatykom i osobom podatnym na migrenowe bóle głowy.

Jak dbać o oczyszczacz powietrza?

Żeby urządzenie pracowało skutecznie i wydajnie należy dbać o czyszczenie lub wymianę filtrów. W oczyszczaczach z wymiennymi filtrami zaleca się wymieniać filtry dwa razy do roku – na wiosnę (przed sezonem alergicznym) i na jesień (przed sezonem grzewczym). Trzeba jednak pamiętać, że żywotność filtrów jest zależna od warunków, w jakich pracuje oczyszczacz. Oczyszczacze powietrza z filtrem zmywalnym wielokrotnego użytku są  rzadziej spotykane, ale zyskują na popularności choćby z powodu tańszej eksploatacji.

Można nieco przedłużyć żywotność wymiennych filtrów czyszcząc je samodzielnie:

Filtr wstępny – nie podlega wymianie. Trzeba go regularnie czyścić co ok. 3-4 tygodnie. W przypadku filtru hybrydowego można odkurzyć siatkę. Jeśli to jest osobny panel z tworzywa sztucznego, można umyć go pod bieżącą wodą lub przy użyciu wilgotnej szmatki. Filtr materiałowy należy wyprać w temperaturze do 40 stopni.

Filtry HEPA i węglowy – Nie można ich moczyć. Odkurzaj je 1-2 w miesiącu lub wymieniaj na nowe.

Filtr nawilżacza zbiera na sobie kamień, który dobrze jest usuwać na bieżąco. Można w tym celu wykorzystać wodę i kwasek cytrynowy. Warto je czyścić co ok. 2-4 tygodnie, w zależności od twardości wody.

Reklamacje i serwisy w Comfo

Jak wygląda obsługa reklamacji i serwisu w Comfo?

Jak często należy wykonać przegląd pompy ciepła, klimatyzatora czy rekuperacji?

To proste!

naprawa pomp ciepła rekuperacji

REKLAMACJA

Awarie urządzeń będących na gwarancji

Wyślij zgłoszenie przez stronę: Zgłoś awarię

serwis pomp ciepła

SERWIS

Przeglądy urządzeń, awarie urządzeń po okresie gwarancyjnym

Wyślij zgłoszenie przez stronę: Wyślij zgłoszenie

Jeśli zawrzesz w zgłoszeniu powyższe informacje, będziemy mogli szybciej udzielić pomocy. Poprawne zgłoszenia delegujemy do naszego serwisanta, który będzie się z Państwem kontaktować w celu umówienia wizyty, o czym informujemy w mailu zwrotnym. Serwisant kontaktuje się z Państwem telefonicznie, aby wstępnie zdiagnozować usterkę i umówić się na wizytę.

serwis pompy ciepła

PRZEGLĄD POMPY

Ponieważ Comfo uzyskało prestiżowy status Pro Partner marki Panasonic, jesteśmy upoważnieni do udzielania 5-letniej gwarancji na Państwa pompę ciepła. Jednak warunkiem utrzymania gwarancji jest obowiązkowy przegląd nie rzadziej niż raz w roku. Pamiętaj o tym!

rekuperacja lubuskie

PRZEGLĄD REKUPERACJI

Przegląd rekuperacji zalecany jest raz do roku. W przypadku rekuperatorów Zhender gwarancja może być 5-letnia, jeśli kanały też są tej firmy i po uruchomieniu zostało to zgłoszone do Zehndera. W innym przypadku gwarancja urządzenia oraz instalacji jest 2-letnia.

Zostań instalatorem w swoim domu – sam zamontuj pompę ciepła monoblok!

Pompa ciepła monoblok do samodzielnego montażu?

Tak, to możliwe! Zostań instalatorem w swoim domu i sam zamontuj pompę ciepła typu monoblok!

Dlaczego pompa ciepła monoblok?

  • Zyskasz na czasie, bo nie będziesz czekać na pompę i wolny termin do montażu. A uwierz nam – kolejka za pompami typu split potrafi być naprawdę dłuuuuga. W przeciwieństwie do nich, monobloki dostępne są od ręki.
  • Zaoszczędzisz też na koszcie wynajęcia instalatora z uprawnieniami, bo pompa ciepła monoblok nie podlega restrykcjom „F-gazowym”. Wystarczy, że pierwsze uruchomienie wykona autoryzowany instalator, czyli np. my – Comfo :).
  • Pompa ciepła monoblok sprawdzi się, gdy w budynku nie ma miejsca na dodatkowe podzespoły. Wszystkie elementy zamknięte są w hermetycznym monobloku, nie trzeba więc wydzielać pomieszczenia gospodarczego ani kotłowni.

pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepla monoblok

Ile miejsca zajmuje pompa monoblok?

Pompa monoblok składa się tylko z jednej jednostki, na ogół ustawionej na zewnątrz domu. Nie potrzebuje pomieszczenia kotłowni, ani przewodów kominowych. Armaturę towarzyszącą można zainstalować właściwie w każdym pomieszczeniu, nie trzeba więc budować instalacji gazowej (chodzi o gazy freonowe) i wprowadzania gazu do budynku.

Czy montaż pompy ciepła monoblok jest trudny?

Montaż pompy monoblok nie jest bardzo skomplikowany. Jeśli zdecydujesz się na zakup pompy EcoHeat Mono Tweetop w naszym sklepie, udostępnimy ci własną instrukcję montażu wraz z zestawieniem niezbędnych materiałów. Jeśli jesteś z okolicy, możemy wesprzeć Cię radą techniczną.

Czy pompa ciepła monoblok będzie działać przy niskich temperaturach?

Tak. Sprzedawana przez nas pompa ciepła EcoHeat Mono Tweetop pozyskuje energię cieplną z powietrza zewnętrznego o temperaturze nawet do -25°C. Z reguły pompy ciepła typu split są bardziej odporne na niskie temperatury, dlatego w Polsce cieszą się większą popularnością. Pamiętajmy jednak, że technologia nie stoi w miejscu i pompy ciepła monoblok działają prawidłowo nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zimy z roku na rok mamy coraz cieplejsze, szczególnie na zachodzie kraju, więc monobloki spokojnie dadzą radę w naszym klimacie.

pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblok

Czy pompa ciepła działa jak klimatyzacja?

Tak, pompa ciepła zimą grzeje, latem chłodzi. Posiada funkcję chłodzenia, służącą do obniżania temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim.

Czy pompa ciepła monoblok jest głośna?

Pompy ciepła monoblok cechują się bardzo niskim poziomem hałasu – dla modelu P6 to tylko od 37 do 54 db(A) w odległości 1m. Pompy ciepła EcoHeat Mono posiadają również wbudowany tryb pracy cichej. Monobloki ustawiane są na ogół na zewnątrz budynku, więc choćby z tego powodu w domu jej nie słychać. W przypadku pompy typu split, w niektórych przypadkach może być słyszalna jednostka wewnętrzna.

Czy pompa ciepła monoblok musi mieć przeglądy techniczne?

Monoblokowa pompa ciepła musi być wpisana do Centralnego Rejestru Operatorów i kontrolowana pod względem szczelności przynajmniej raz w roku, jeśli zawiera co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2. W przypadku domowych pomp ciepła musiałoby to być więc np. 4,8 kg czynnika R410A, a to zdarza się raczej rzadko. Pompa ciepła monoblokowa zawierająca mniej czynnika niż wspomniany ekwiwalent 10 ton, nie wymaga więc kontroli szczelności. Mimo tego warto raz do roku zrobić przegląd i oczyścić urządzenie. Monobloki składają się przecież zwykle z jednostki ustawionej na zewnątrz. Eksploatacja, zanieczyszczone powietrze i zmieniające się warunki atmosferyczne robią swoje, warto więc sprawdzić czy wszystko działa jak trzeba, szczególnie przed zimą. Ewentualne rozszczelnienie układu i wyciek czynnika są niebezpieczne dla środowiska, dlatego coroczną kontrolę musi wykonać osoba ze stosownymi uprawnieniami i narzędziami.

Czy pompa ciepła monoblok jest droga?

Samo urządzenie nie jest droższe niż pompa split, więc jeśli zamontujesz je sam, na pewno zaoszczędzisz na montażu.

Masz więcej pytań? Chcesz wiedzieć więcej na temat pomp ciepła monoblok? Zadzwoń lub napisz do nas, postaramy się pomóc!

Zapraszamy do sprawdzenia pomp ciepła w naszym sklepie!

pompa ciepła monoblok pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblok

Nie wiesz od czego zacząć przy wyborze urządzenia?

Doradcy techniczno-handlowi są do Twojej dyspozycji, biuro czynne w dni robocze od 8:00 do 16:00.

BIEŻĄCA OFERTA

Katalogi produktowe

Wybierz interesujący Cię katalog, pliki PDF do pobrania.

Pompy ciepła

Nowa seria pomp ciepła Aquaera 19 / 2020.

Klimatyzatory domowe

Domowe klimatyzatory Panasonic 20 / 2021.

Powietrzne obiekty usługowe

Najnowsze klimatyzatory do zastosowań komercyjnych.

Umów spotkanie