Porady

Zostań instalatorem w swoim domu – sam zamontuj pompę ciepła monoblok!

Pompa ciepła monoblok do samodzielnego montażu?

Tak, to możliwe! Zostań instalatorem w swoim domu i sam zamontuj pompę ciepła typu monoblok!

Dlaczego pompa ciepła monoblok?

  • Zyskasz na czasie, bo nie będziesz czekać na pompę i wolny termin do montażu. A uwierz nam – kolejka za pompami typu split potrafi być naprawdę dłuuuuga. W przeciwieństwie do nich, monobloki dostępne są od ręki.
  • Zaoszczędzisz też na koszcie wynajęcia instalatora z uprawnieniami, bo pompa ciepła monoblok nie podlega restrykcjom „F-gazowym”. Wystarczy, że pierwsze uruchomienie wykona autoryzowany instalator, czyli np. my – Comfo :).
  • Pompa ciepła monoblok sprawdzi się, gdy w budynku nie ma miejsca na dodatkowe podzespoły. Wszystkie elementy zamknięte są w hermetycznym monobloku, nie trzeba więc wydzielać pomieszczenia gospodarczego ani kotłowni.

pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepla monoblok

Ile miejsca zajmuje pompa monoblok?

Pompa monoblok składa się tylko z jednej jednostki, na ogół ustawionej na zewnątrz domu. Nie potrzebuje pomieszczenia kotłowni, ani przewodów kominowych. Armaturę towarzyszącą można zainstalować właściwie w każdym pomieszczeniu, nie trzeba więc budować instalacji gazowej (chodzi o gazy freonowe) i wprowadzania gazu do budynku.

Czy montaż pompy ciepła monoblok jest trudny?

Montaż pompy monoblok nie jest bardzo skomplikowany. Jeśli zdecydujesz się na zakup pompy EcoHeat Mono Tweetop w naszym sklepie, udostępnimy ci własną instrukcję montażu wraz z zestawieniem niezbędnych materiałów. Jeśli jesteś z okolicy, możemy wesprzeć Cię radą techniczną.

Czy pompa ciepła monoblok będzie działać przy niskich temperaturach?

Tak. Sprzedawana przez nas pompa ciepła EcoHeat Mono Tweetop pozyskuje energię cieplną z powietrza zewnętrznego o temperaturze nawet do -25°C. Z reguły pompy ciepła typu split są bardziej odporne na niskie temperatury, dlatego w Polsce cieszą się większą popularnością. Pamiętajmy jednak, że technologia nie stoi w miejscu i pompy ciepła monoblok działają prawidłowo nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zimy z roku na rok mamy coraz cieplejsze, szczególnie na zachodzie kraju, więc monobloki spokojnie dadzą radę w naszym klimacie.

pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblok

Czy pompa ciepła działa jak klimatyzacja?

Tak, pompa ciepła zimą grzeje, latem chłodzi. Posiada funkcję chłodzenia, służącą do obniżania temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim.

Czy pompa ciepła monoblok jest głośna?

Pompy ciepła monoblok cechują się bardzo niskim poziomem hałasu – dla modelu P6 to tylko od 37 do 54 db(A) w odległości 1m. Pompy ciepła EcoHeat Mono posiadają również wbudowany tryb pracy cichej. Monobloki ustawiane są na ogół na zewnątrz budynku, więc choćby z tego powodu w domu jej nie słychać. W przypadku pompy typu split, w niektórych przypadkach może być słyszalna jednostka wewnętrzna.

Czy pompa ciepła monoblok musi mieć przeglądy techniczne?

Monoblokowa pompa ciepła musi być wpisana do Centralnego Rejestru Operatorów i kontrolowana pod względem szczelności przynajmniej raz w roku, jeśli zawiera co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2. W przypadku domowych pomp ciepła musiałoby to być więc np. 4,8 kg czynnika R410A, a to zdarza się raczej rzadko. Pompa ciepła monoblokowa zawierająca mniej czynnika niż wspomniany ekwiwalent 10 ton, nie wymaga więc kontroli szczelności. Mimo tego warto raz do roku zrobić przegląd i oczyścić urządzenie. Monobloki składają się przecież zwykle z jednostki ustawionej na zewnątrz. Eksploatacja, zanieczyszczone powietrze i zmieniające się warunki atmosferyczne robią swoje, warto więc sprawdzić czy wszystko działa jak trzeba, szczególnie przed zimą. Ewentualne rozszczelnienie układu i wyciek czynnika są niebezpieczne dla środowiska, dlatego coroczną kontrolę musi wykonać osoba ze stosownymi uprawnieniami i narzędziami.

Czy pompa ciepła monoblok jest droga?

Samo urządzenie nie jest droższe niż pompa split, więc jeśli zamontujesz je sam, na pewno zaoszczędzisz na montażu.

Masz więcej pytań? Chcesz wiedzieć więcej na temat pomp ciepła monoblok? Zadzwoń lub napisz do nas, postaramy się pomóc!

Zapraszamy do sprawdzenia pomp ciepła w naszym sklepie!

pompa ciepła monoblok pompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblokpompa ciepła monoblok

Umów spotkanie