Porady

Czy warto montować rekuperację?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, z czego w domu korzystamy najczęściej. Uprzedzając. Nie chodzi o kapcie ani o telewizor. Najczęściej w domu korzystamy ze świeżego powietrza. Jest to dla nas tak oczywiste, że zdarza nam się o tym zapomnieć.

Wybierając wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła mamy zagwarantowaną sprawność wentylacji przez cały rok. Bez względu na warunki atmosferyczne, czy liczbę przebywających w budynku osób. Dostarczone powietrze jest świeże i czyste, co ma największe znaczenie w sezonie grzewczym, kiedy normy smogowe są przekroczone. Filtry stosowane w urządzeniach zatrzymują większość zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, a także pyłków i alergenów. Decydując się na instalacje wentylacji z odzyskiem ciepła, na etapie projektu możemy zrezygnować z kosztowych kominów wentylacyjnych oraz kominków dachowych, a w przypadku wyboru stolarki możemy zdecydować się na tę nieotwieraną.

Gdzie umieścić rekuperację

Ważnym aspektem przy projektowaniu systemy rekuperacji jest umiejscowienie anemostatów tak, aby zapewnić prawidłową cyrkulację świeżego powietrza we wszystkich zakamarkach. Nowoczesne wymienniki stosowane w centralach wentylacyjnych pozwalają odzyskać do 95% ciepła z wywiewanego powietrza, co pozwoli nam zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 60% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Szybki i sprawny proces przewietrzania budynku pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz nagromadzonej w pomieszczeniach wilgoci bez konieczności otwierania okien i tworzenia przeciągów. Brak potrzeby otwierania okien pozwala nam cieszyć się powietrzem wolnych od insektów uprzykrzających nam życie porą letnią.

Pełna kontrola nad wymianą ciepła

Dzięki możliwości programowania tygodniowego mamy pełną kontrolę nad procesem wymiany powierza w naszym domu, a sam system staję się tak samo niezauważalny, jak świeże powietrze w naszym domu. Musimy pamiętać, że tylko poprawnie wykonana instalacja z wysokiej jakości zrudzeniem jest w stanie zapewnić nam spore korzyści wynikające z posiadania systemu. Koszt inwestycji zostaje szybko zwrócony nie tylko w kwestii finansowych oszczędności, ale także w formie poprawy komfortu i jakości życia.

Umów spotkanie