Nadejście lata a wraz z nim temperatur przekraczających 30 stopni sprawia, że ciężko nam wytrzymać w przegrzanych pomieszczeniach, nie mówiąc już o wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Nic więc dziwnego, iż posiadanie klimatyzacji z roku na rok zyskuje na popularności. Przyczynia się do tego coraz to większa dostępność sprzętu przeznaczonego do klimatyzowania pomieszczeń za sprawą malejących kosztów urządzeń, oraz samego montażu. Komfort, jaki zapewnia nam klimatyzacja, nie jest jednak dany raz na zawsze. Warto pamiętać, że prawidłowe zamontowanie klimatyzacji nie kończy czynności, jakie powinny być wykonywane dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu, warto odpowiednio o nią dbać i regularnie przeglądać. Początek wiosny to najlepszy moment na jej przygotowanie przed sezonem.

Dlaczego wykonywanie regularnych przeglądów klimatyzacji jest tak ważne?

Wykonywanie regularnych przeglądów w tym, czyszczenia i dezynfekcji, instalacji klimatyzacji poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach oraz likwiduje osiadły w klimatyzatorze pył, kurz i bakterie, które mogą być przyczyną chorób i infekcji dróg oddechowych, ponadto ogranicza ryzyko awarii i konieczności wzywania serwisu w szczycie sezonu.
Systematyczne przeprowadzanie przeglądów klimatyzatorów wpływa pozytywnie na niskie zużycie energii. Opory powietrza w mocno zabrudzonym klimatyzatorze wymuszają szybsze obroty wentylatora a czujniki znajdujące się w urządzeniu nie są w stanie prawidłowo odczytać temperatury powietrza.

Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Przegląd instalacji klimatyzacji oraz urządzeń odpowiedzialnych za chłodzenie należy wykonywać minimum dwa razy do roku. Pierwszy serwis powinno wykonać się przed sezonem letnim, drugi przed sezonem jesienno zimowym, jeśli zamierzamy urządzeniem dogrzewać. Ekstremalne temperatury panujące w ciągu wiosny i lata mogą doprowadzić do awarii klimatyzatora. Niestety konieczność ich naprawy podczas upałów jest dużym wyzwaniem ponieważ ciężko umówić się wtedy na przyjazd serwisu klimatyzacji. Dlatego warto zrobić to już z początkiem wiosny.

Jakie czynności obejmuje serwis klimatyzacji?

  • oględziny obudowy urządzeń
  • oględziny elementów elektrycznych systemu (szczególnie połączeń elektrycznych)
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
  • sprawdzenie ciśnienia podczas pracy urządzeń w trakcie ssania i tłoczenia
  • w przypadku ubytku uzupełnienie czynnika chłodzącego
  • przegląd układu odprowadzania skroplin
  • czyszczenie filtrów powietrza w jednostkach ściennych i wymiana filtrów w urządzeniach kanałowych
  • czyszczenie parownika oraz skraplacza

Jak najlepiej wykonać przegląd instalacji klimatyzacji?

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją serwisowania klimatyzacji jest serwis wykonywany przez firmy, które na co dzień specjalizują się w montażu oraz serwisie klimatyzatorów. Pozwala to do minimum ograniczyć konieczność osobistej ingerencji w układ wentylacyjny i klimatyzacyjny. Fachowcy, w ramach powierzonej im do wykonania usługi, sami wykonują wszystkie czynności serwisowe. Dlatego nie angażują w żaden sposób zleceniodawcy, chociażby w zakup środków czyszczących, bakteriobójczych i dezynfekujących, które wykorzystują do serwisowania.

Jak samodzielnie zadbać o klimatyzacje?

Na co dzień warto samemu zadbać o instalacje klimatyzacji. Prosty serwis polega na zdemontowaniu demontowalnych części klimatyzatora i innych elementów osłonowych. Następnie z wnętrza klimatyzatora usuwamy zalegające tam resztki kondensatu połączonego z kurzem. Ponieważ taka mieszanka powodować może różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne u alergików lub wydzielania się z wnętrza klimatyzatora niepożądanych zapachów. Warto zwrócić uwagę na filtry, większość urządzeń posiada sygnalizacje zabrudzenia filtra. Kontrole filtra należy przeprowadzać co około 3 tygodnie. Najczęściej montowanymi filtrami w urządzeniu są filtry wielorazowego użytku. Należy je odkurzyć lub przepłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem neutralnego detergentu. W przypadku filtrów jednorazowych konieczna będzie ich całkowita wymiana.

Umów spotkanie