Porady

Jak walczyć ze SMOGIEM?

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczących ekologicznych wyborów, w dalszym ciągu kwitnie handel zakazanymi ustawą kotłami, a na prawie każdym osiedlu domków jednorodzinnych, można odkryć co najmniej jednego życzliwego sąsiada, który niemiłosiernie kopci czym popadnie. Szacuje się, że w Polsce w dalszym ciągu użytkowane jest około 3 milionów przestarzałych źródeł ciepła!
Czy ten medialnie rozdmuchany temat pod tytułem SMOG, rzeczywiście jest czymś, czego powinniśmy się obawiać? Jeśli tak to, w jaki sposób to powstrzymać?
Zacznijmy od suchych faktów!

Co to jest ten SMOG?

Smog jest to nic innego jak mieszanka mgły, dymu oraz spalin, które odpowiadają za pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji, wśród których można wyszczególnić:

  • pyły zawieszone – bardzo małe cząstki zawieszone w powietrzu, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi
  • dwutlenek siarki – wyjątkowo szkodliwy zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska
  • tlenki azotu – są jedną z przyczyn powstawania dziury ozonowej i smogu
  • metale ciężkie (rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom) – szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. benzo(a)piren – substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia
  • dioksyny – trujące związki chemiczne, które często odpowiadają za pojawienie się nowotworów czy bezpłodności.

W naszym kraju jego zjawisko jest zauważalne w sezonie grzewczym, czyli od końca października do końca marca. Wchodzące w skład smogu związki oraz pyły są czynnikami alergizującymi i mocno szkodliwymi dla zdrowia, mogą wywołać np. astmę, niewydolność oddechową czy też obniżyć odporność całego organizmu. Głównym źródłem zanieczyszczeń są przestarzałe systemy grzewcze oraz transport drogowy i nawet jeśli nie zamieszkujemy terenów gdzie mamy bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami, musimy mieć na uwadze istnienie smogu napływowego – czyli rozprzestrzeniania się mgły smogowej na sąsiednie obszary.

Jak walczyć ze SMOGIEM?

Sposobem na walkę ze SMOG-iem jest wymiana przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła. Najbardziej ekologicznym, a zarazem najbardziej efektywnym źródłem ciepła w naszym domu są pompy ciepła. Pompy ciepła bazują na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł takich jak powietrze czy też grunt. Wysoka efektywność urządzenia pozwala na produkcję energii cieplnej przy wykorzystaniu nawet o połowę mniej energii elektrycznej. Sparowanie instalacji wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych pozwala nam na całkowicie bez emisyjną eksploatacje urządzenia. Dużym ułatwieniem dla osób myślących o wymianie kotła są programy dotacyjne. Możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego stanowi mniejsze obciążenie dla portfela inwestora oraz pozwala przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. Aktualnie prowadzonymi programami dotacyjnymi są „Czyste powietrze” oraz „Mój Prąd”, zarówno jeden, jak i drugi możemy łączyć z podatkową ulgą termo modernizacyjną.

Jak skutecznie ochronić dom przed SMOG-iem?

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie budowy, sprawa jest prosta – REKUPERACJA! Nie będziemy rozczulać się w nieskończoność nad jej zaletami, bo postawmy sprawę jasno- wentylacja mechaniczna jest w tym momencie jedyną słuszną wentylacją do nowo budowanych budynków! Wstępne filtrowanie powietrza w systemie rekuperacji, pozwala ochronić nasz dom oraz domowników przed szkodliwymi substancjami w obszarach bezpośrednio narażonych na działanie SMOG-u.

SPRAWDŹ naszą ofertę związaną z rekuperacją!
Centrale wentylacyjne
Filtry
Anemostaty

 

 

 

 

 

Nowa klasyfikacja filtrów powietrza wg ISO 16890 klasyfikuje filtry na podstawie wielkości cząsteczek i tak: ISO Zgrubny (Coarse) wyłapuje z powietrza piaski, nasiona i jest to najczęściej występujący filtr w centralach wentylacyjnych, jednak jeśli chcielibyśmy, aby urządzenie mogło spełniać dodatkową funkcję oczyszczacza powietrza, warto zainteresować się filtrem ISO ePM1, który zatrzyma sadzę, mgłę olejową oraz wirusy i bakterie.
Aby filtry mogły pełnić swoją funkcję, warto regularnie kontrolować faktyczny stan ich zabrudzenia i w zależności od potrzeb wymieniać, co zapewni nam świeżość oraz komfort w użytkowaniu. Zabrudzone filtry mają niekorzystny wpływ na przepływ powietrza oraz jego jakość, nie są w stanie go odpowiednio oczyścić. Należy mieć również na uwadze, iż im dokładniejszy filtr wybierzemy, tym częstsza będzie konieczność jego wymiany.
Poniżej porównanie filtra zabrudzonego z nowym:

W przypadku budynków istniejących warto rozglądnąć się za stacjonarnymi oczyszczaczami powietrza, które z powodzeniem możemy stosować, w domach mieszkaniach czy też biurach.
Podstawowym zadaniem urządzenia jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu, przez system filtrów usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie jest w stanie oczyścić powietrze z pyłów zawieszonych, w przypadku modeli z filtrem węglowym, pozbędziemy się również przykrego zapachu. Pamiętajmy, aby urządzenie spełniało swoje zadanie, należy ustawić je w pomieszczeniu, gdzie przebywamy najwięcej czasu oraz tak jak w przypadku rekuperacji o regularnej wymianie filtrów. Ponieważ jedynie czyste filtry są w stanie zagwarantować odpowiednia jakość powietrza.

SPRAWDŹ naszą ofertę filtrów do rekuperatorów!
Filtry stożkowe
Flitry Zhender G4/G7 i G4/G4
Flitry wielorazowe do rekuperatorów

Umów spotkanie